Z NAMI ENERGIĘ MASZ POD KONTROLĄ - KGHM CA

Z NAMI ENERGIĘ MASZ POD KONTROLĄ

Żarówka

Inflacja, rosnące raty kredytowe, a także znaczne podwyżki cen energii elektrycznej stały się głównym tematem dyskusji w wielu polskich domach. Walki ze wzrostem cen nie ułatwia aktualna sytuacja polityczno-ekonomiczna w naszym kraju i na całym świecie. Z drożyzną można jednak walczyć na własną rękę. Oszczędzanie prądu warto rozpocząć od zmiany choćby najdrobniejszych przyzwyczajeń i schematów. Jeśli chcemy zachować pełną kieszeń, to sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest całe mnóstwo. Mniejsze zużycie energii elektrycznej to nie tylko oszczędności finansowe, ale także dbałość o środowisko naturalne. Warto oszczędzać prąd już teraz, aby jak najwięcej zaoszczędzić, szczególnie przed zbliżającą się zimą i szybszym zapadaniem zmroku w ciągu dnia oraz możliwymi kolejnymi podwyżkami cen energii.

Pamiętaj! Najtańsza energia to ta zaoszczędzona!

Żarówka 2

OD CZEGO ZALEŻY CENA PRĄDU?

Cena prądu, czyli innymi słowy energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego lub firmy, składa się z kilku czynników. Najważniejszym z nich jest cena 1 kWh prądu. Jednostka energii kWh to inaczej kilowatogodzina, która wskazuje, jaka ilość energii została pobrana w ciągu godziny przez urządzenie o mocy 1 kW (1000 W).

Koszt 1kWh energii elektrycznej jest zależny głównie od sprzedawcy oraz dystrybutora prądu. Istotna jest też wybrana taryfa, na podstawie której obliczane jest zużycie prądu. Na finalną wysokość faktury za prąd mają wpływ także inne elementy, takie jak opłaty stałe oraz zmienne.

Stałe opłaty za energię elektryczną

Opłaty stałe za energię elektryczną to koszty ponoszone każdego miesiąca nawet wtedy, jeśli zużycie prądu wynosi 0 kWh. Wśród nich wyróżniamy:

  • opłatę abonamentową – związaną z odczytywaniem licznika. Jej wysokość zależy od wybranej taryfy i okresu rozliczeniowego, a także tego, jak odczytywany jest licznik;
  • opłatę sieciową stałą – koszt utrzymania i pracy sieci energetycznej, dzięki której dostarcza się prąd. Wysokość zależy od wybranej taryfy.

Do opłat zmiennych natomiast możemy zaliczyć:

  • opłatę przejściową – pokrycie kosztów, jakie powstały u wytwórców energii z uwagi na przedterminowe rozwiązanie umów długoterminowych. Wyróżniamy tutaj 3 stawki roczne, w zależności od zużycia – do 500 kWh, od 500 do 1200 kWh oraz ponad 1200 kWh;
  • opłatę mocową – koszt zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego klientom;
  • opłatę sieciową zmienną – wynika z kosztów, jakie powiązane są z dostarczeniem kWh w określonym czasie;
  • opłatę jakościową – związana jest z kosztem utrzymania odpowiednich parametrów energii;
  • opłatę OZE – składka na gwarancję dostępności energii ze źródeł odnawialnych;
  • opłatę kogeneracyjną – składka dostępność energii z ekologicznych źródeł.

Rachunek za prąd to składowa wszystkich wymienionych wyżej opłat. Są one obowiązkowe i każdy, niezależnie od wybranego dostawcy energii elektrycznej, musi ponosić wyżej wymienione koszty.

Klasa energooszczędności

KTÓRE URZĄDZENIA ZUŻYWAJĄ NAJWIĘCEJ ENERGII W DOMU?

Z pewnością większość osób nie raz zastanawiała się, które urządzenia w domu pobierają najwięcej energii. Sprawdziliśmy, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego. Wyniki są uśrednione – w końcu nie wszyscy używamy tych samych urządzeń i w takim samym stopniu.

Ranking został opracowany na przykładzie przeciętnego gospodarstwa domowego, czyli rodziny 4 osobowej. W obliczeniach przyjęliśmy średnią cenę prądu w 2022 roku, która wynosi 75 groszy brutto za 1 kWh oraz założenie, że rodzina korzysta z urządzeń energooszczędnych.

Sprzęt RTV/AGDZużycie energiiKoszt zużycia energii w ciągu roku
Płyta indukcyjna

748,25 kWh

561,18 zł/rok
Piekarnik elektryczny
496,4 kWh
372,30 zł/rok
Lodówka
270 kWh
202,50 zł/rok
Czajnik elektryczny
240 kWh
180,00 zł/rok
Zmywarka
237 kWh
177,75 zł/rok
Komputer stacjonarny197,1 kWh
147,82 zł/rok
Odkurzacz
156 kWh
117,00 zł/rok
Pralka
143 kWh
107,25 zł/rok
Laptop
138,7 kWh
104,02 zł/rok
Telewizor
128 kWh
96,00 zł/rok
Kuchenka mikrofalowa
51,1 kWh
38,32 zł/rok
Żelazko
26 kWh
19,50 zł/rok
Telefon komórkowy2,48 kWh1,86 zł/rok

Zgodnie z zestawieniem, najwięcej prądu pobiera płyta indukcyjna, a najmniej – telefon komórkowy. Mimo że lodówka pozornie nie zużywa tak dużo energii w ciągu godziny, to warto pamiętać, że działa całą dobę – przez to może wygenerować wysoki rachunek. Podobnie wygląda to w kwestii komputera. Włączony przez kilka godzin dziennie może wpłynąć na końcowy koszt energii.

 

 

Ustawienia

POZNAJ 16 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W DOMU

Poniższe wskazówki sprawią, że oszczędzanie energii elektrycznej wejdzie ci w nawyk. Początkowo może to być dla ciebie trudne i pewnie o wielu rzeczach będziesz zapominać, z czasem jednak racjonalne decyzje staną się po prostu kolejnym z przyzwyczajeń. Sprawdź, jak oszczędzać energię w prosty sposób.

  1. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką – przyspieszy to proces gotowania i skróci czas korzystania z płyty indukcyjnej.
  2. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwieraj go w ogóle lub nie rób tego zbyt często – urządzenie będzie musiało nagrzać się ponownie, zużywając przy tym sporo prądu.
  3. Wyłącz piekarnik wcześniej – zwłaszcza w przypadku jedzenia, które jest już “prawie gotowe”. Piekarnik jest nagrzany przez długi czas, dlatego jego wcześniejsze wyłączenie pozwoli nam zaoszczędzić sporo prądu, a jedzenie z pewnością dopiecze się bez dodatkowej pracy sprzętu!
  4. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, a także pilnuj, aby drzwi od nich były zamknięte – ponowne ochłodzenie ich wnętrza pochłania dużo energii
  5. Jeśli to możliwe, zmniejsz temperaturę w lodówce na wyższą – wiele produktów nie zmarnuje się przy wyższej temperaturze, np. 1.5 stopnia.
  6. Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są wypełnione – dzięki temu możesz rzadziej je włączać
  7. Jeżeli masz taką możliwość używaj trybu “EKO” lub “oszczędzanie energii”, które ma już coraz więcej nowszych urządzeń.
  8. Zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz – im więcej wody do niego wlejesz, tym dłużej będzie pracował i pobierał energię.
  9. Kiedy urządzenie jest już w pełni naładowane, odłącz je od gniazdka – ładowarka podłączona do kontaktu i do naładowanego urządzenia może dalej zużywać prąd.
  10. Dobieraj wielkość garnka do wielkości palnika – mniejszy garnek na większym palniku zużyje niepotrzebną energię.
  11. Włącz funkcję automatycznego wyłączenia telewizora lub laptopa, np. po godzinie od jego nieużywania.
  12. Pierz i zmywaj w niższych stopniach, a te wysokie (np. 90 stopni) zarezerwuj na rzeczy, które wymagają większej sterylności (np. pościel). Im wyższa temperatura, tym większe zużycie prądu.
  13. Nigdy nie odkręcaj grzejników przy otwartym oknie – tę lekcję powinniśmy pamiętać z zajęć z fizyki!
  14. Jak najwięcej korzystaj ze światła dziennego – żeby światło było lepsze, możesz przenieść biurko lub stół bliżej okna, albo przemalować ściany na biało (jasne ściany, meble i podłogi umożliwią odbijanie się światła).
  15. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia.
  16. Jeżeli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zdecyduj się na instalację reagującą na ruch, czujniki ruchu i zmierzchu.