Czy płyta indukcyjna jest tańsza w eksploatacji niż gaz? KGHM CA

Czy płyta indukcyjna jest tańsza w eksploatacji niż gaz?

Zużycie prądu przez indukcję, zakładając, że pobiera ona w przybliżeniu 2 kWh dziennie, a cena za 1 kWh wynosi 0,75 groszy, przedkłada się na koszt dzienny eksploatacji rzędu 1,5 złotych. Tymczasem średni pobór gazu w kuchence gazowej, np. o mocy 9 kW, wynosi średnio od 2 do 2,9 m³ (w zależności od jakości gazu). Zakładając, że cena za 1 m³ gazu ziemnego wynosi 1,835 zł, otrzymujemy wydatek rzędu 3,67 — 5,32 złotych dziennie.

Nowoczesne płyty indukcyjne zostały wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej zmniejszają zużycie prądu. Należy do nich np.:

  • automatycznym dostosowanie wymiarów pól grzejnych do wielkości naczynia,
  • automatyczne wykrywanie położenia lub zdjęcia naczynia z płyty grzewczej,
  • automatyczne wyłączanie pól grzejnych w przypadku ich zalania,
  • możliwość wykorzystania wytworzonej energii cieplnej także przez pewien czas po pozostawieniu naczynia na wyłączonym palniku,
  • uruchamianie pól grzejnych jedynie po położeniu na nich garnka.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej funkcjonalności, a także możliwość zmniejszenia zużycia energii poprzez podgrzewanie wody do gotowania uprzednio w czajniku elektrycznym, gotowanie potraw na płycie indukcyjnej pozwala na większe oszczędności niż w przypadku kuchenki gazowej.

Zakup energooszczędnej płyty indukcyjnej wiąże się z niemałym wydatkiem, ale za to w perspektywie długofalowej przyczynia się do redukcji kosztów. 

Dowiedz się więcej o oszczędzaniu energii.