Ile prądu pobiera komputer? - KGHM CA

Ile prądu pobiera komputer?

Ile prądu zużywa komputer stacjonarny? Standardowo są to wartości od 350 W do 750-850 W. To, ile pobiera komputer stacjonarny, zależy jednak od wielu czynników. Istotne znaczenie mają np. podzespoły. Najwięcej energii zużywają: procesor (CPU), karta graficzna (GPU), płyta główna oraz dysk HDD (dyski SSD są bardziej energooszczędne).

Bardzo ważne jest także to, w jaki sposób korzystamy ze sprzętu — im bardziej obciążony jest sprzęt, tym więcej energii zostanie zużytej. Inne czynniki, które mają wpływ na zużycie prądu w komputerze to także: uruchomiony tryb oraz liczba podłączonych urządzeń peryferyjnych.

Od czego zależy zużycie prądu w komputerze?

Tryb pracy – Komputer w trybie czuwania zużywa około ⅓ energii w porównaniu z zużyciem, kiedy jest włączony

Liczba podłączonych urządzeń – Każdy dodatkowy sprzęt wpływa na pobór mocy, przykładowo głośniki zużywają 20 W na godzinę, natomiast modem internetowy – 10 W

Sposób użytkowania komputera – Zadania takie jak np. przeglądanie stron internetowych czy praca z edytorem tekstu będą się wiązać z o wiele mniejszym zużyciem energii niż np. granie w gry czy obróbka fotografii z pomocą oprogramowania graficznego.

 

Dowiedz się więcej o oszczędzaniu energii.