Technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w przemyśle
Warsztaty Innowacja w przemyśle
 
04 listopada 2022

Warsztaty – czy technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości zrewolucjonizuje przemysł?

Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w trakcie warsztatów, które zorganizowaliśmy dla osób ze wszystkich spółek z Grupy Kapitałowej KGHM. Warsztaty odbyły się 25 października br., w Lubinie i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zaproszonych gości.

Nasi eksperci zaprezentowali przybyłym gościom szeroki wachlarz możliwości wykorzystania najnowocześniejszej technologii wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality/VR) oraz rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality/AR) w przemyśle, jaki niewątpliwie reprezentuje Spółka KGHM.
Każdy uczestnik spotkania miał możliwość, osobiście przetestować dwa najnowsze scenariusze szkoleń VR, które obecnie wykorzystywane są w Hucie Miedzi Głogów (przepalanie i zatykanie otworu spustowego miedzi oraz prace na wysokości), jak również wypróbować technologię AR wykorzystując do tego HoloLensy.

Warsztaty wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości Innowacja w przemyśle

 

O wirtualnej rzeczywistości i szkoleniach, które stworzyliśmy dla Huty Miedzi Głogów pisaliśmy już wcześniej (kliknij tutaj)

W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Wam możliwości wykorzystania Rozszerzonej Rzeczywistości w przemyśle.

Rozszerzona Rzeczywistość jest technologią, która „łączy” rzeczywistość cyfrową ze światem, w którym przebywamy fizycznie. Obrazy z naszego fizycznego świata rejestrowane przez kamerę, zsynchronizowane zostają z komputerowymi grafikami i animacjami 3D. Realizowane jest to tak, abyśmy mieli poczucie jedności tych dwóch sfer. W odróżnieniu od rzeczywistości wirtualnej, która zanurzając nas w trójwymiarową symulację, odrywa nas od naszego fizycznego świata, rzeczywistość rozszerzona płynnie łączy dwa równoległe porządki.

Rozszerzona rzeczywistość umożliwia prezentowanie dodatkowych treści w formie tekstowych adnotacji, obrazów, filmów czy animowanych modeli 3D, w kontekście rzeczywistego otoczenia i istniejących w nim obiektów.

Obecnie głównym trendem rozwoju AR w przemyśle jest użycie tej technologii w celu zwiększenia wydajności i ograniczenia kosztów operacyjnych. Według badań przeprowadzonych przez PTC, prawie 70% przedsiębiorstw przemysłowych, oferujących doświadczenia AR w celu usprawnienia pracy personelu, koncentruje się na wsparciu procesów projektowania, produkcji, serwisowania, oraz szkoleń. Jak pokazują doświadczenia firm, które wdrożyły pilotażowe rozwiązania AR, zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości pozwoliło znacząco podwyższyć wydajność i jakość pracy, jednocześnie redukując koszty szkolenia, dzięki skuteczniejszemu procesowi przekazywania wiedzy nowym pracownikom.

Technologia AR pozwala na natychmiastowy dostęp do instrukcji, schematów i filmów dotyczących maszyn, a także umożliwia współpracę z fachowcami przebywającymi                              w innych krajach.

Możliwości wykorzystania technologii AR:

Do wizualizacji danych:

  • Z urządzeń technicznych

Rozszerzona rzeczywistość może być wykorzystywana do wizualizowania danych bezpośrednio przy obiekcie, którego dotyczą. Dzięki Hologramom AR możemy na bieżąco obserwować zmiany parametrów maszyn i urządzeń. Dane są pobierane i wizualizowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu obserwujemy aktualny stan urządzenia w danej chwili.

Oprócz danych rzeczywistych możliwe jest też pokazywanie “notatek” od innych użytkowników – np. ostrzeżeń lub informacji serwisowych.

Dane konstrukcyjne AR

 

  • Danych konstrukcyjnych

Dzięki AR możemy zaprezentować dane budynków lub konstrukcji, które jeszcze nie istnieją. Dzięki temu możemy pokazać użytkownikom, co w danym miejscu pojawi się w przyszłości. Dane konstrukcyjne są zakotwiczone w rzeczywistości.

Dane produktowe AR

  • Danych produktowych

Wizualizacja danych statycznych to kolejny obszar w którym sprawdzi się AR. Dzięki tej technologii użytkownik może wchodzić w interakcje z danymi – dowolnie przybliżać lub oddalać obiekty lub porównywać ich wielkość z rzeczywistym otoczeniem. Ta metoda wizualizacji sprawdzi się zarówno do prezentowania całego kompleksu budynków jak i pojedynczych przedmiotów.

 

Nawigacja AR

Nawigacja w rozszerzonej rzeczywistości to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest  pomoc w dotarciu na miejsce za pomocą hologramów wyświetlanych na ekranie telefonu lub gogli AR. Hologramy AR są łatwiejsze do zrozumienia i dostarczają więcej informacji niż tradycyjna nawigacja.

Nawigacja AR składa się z dwóch części: rzeczywistej nawigacji i lokalizacji, oraz hologramów AR, takich jak strzałki, ścieżka i tekst.

Możliwe zastosowanie:

  • wskazywanie drogi do konkretnego budynku, pomieszczenia lub maszyny na terenie zakładu
  • pomoc w znajdowaniu obiektów w magazynie

Nawigacja AR

 

See what I see

See what I see to technologia ułatwiająca zdalną komunikację za pomocą rozszerzonej technologii. Najczęściej jest wykorzystywana do przekazywania wiedzy mniej doświadczonym pracownikom przez ekspertów. Przykładowy schemat wykorzystania See what I see:

W fabryce dochodzi do awarii i pewna maszyna przestaje pracować. Niestety na miejscu nie ma eksperta, który mógłby zdiagnozować i rozwiązać problem.

Mniej doświadczony pracownik łączy się za pomocą See what I see z ekspertem. W tym celu korzysta z aplikacji zainstalowanej na telefonie lub goglach AR.

Ekspert widzi wszystko to co pokazuje mu pracownik. Jednocześnie może rysować na obrazie oraz tworzyć hologramy AR. W ten sposób wskazuje pracownikowi jaki przycisk wcisnąć lub na co powinien zwrócić uwagę przy naprawie zepsutej maszyny.

See what I see

Zastosowanie:

Zdalna naprawa i diagnostyka urządzeń – ekspert może się połączyć zdalnie i dokładnie wytłumaczyć co należy zrobić, aby naprawić urządzenie

 

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z Warsztatów

Uczestnicy warsztatów Innowacja w przemyśle Uczestnicy warsztatów Innowacja w przemyśle

 

Uczestnik warsztatów w goglach VRUczestnik warsztatów testuje gogle VRUczestniczka warsztatów testuje gogle VR

 

Uczestnik warsztatów testuje gogle VRUczestnice warsztatów prowadzący zakłada gogle VRUczestnik warsztatów testuje gogle VR