Warsztaty – czy technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości zrewolucjonizuje przemysł?
Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w trakcie warsztatów, które zorganizowaliśmy dla osób ze wszystkich spółek z Grupy Kapitałowej KGHM. Warsztaty odbyły się 25 października br., w Lubinie i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zaproszonych gości.
Nasi eksperci zaprezentowali przybyłym gościom szeroki wachlarz możliwości wykorzystania najnowocześniejszej technologii wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality/VR) oraz rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality/AR) w przemyśle, jaki niewątpliwie reprezentuje Spółka KGHM.
Każdy uczestnik spotkania miał możliwość, osobiście przetestować dwa najnowsze scenariusze szkoleń VR, które obecnie wykorzystywane są w Hucie Miedzi Głogów (przepalanie i zatykanie otworu spustowego miedzi oraz prace na wysokości), jak również wypróbować technologię AR wykorzystując do tego HoloLensy.
O wirtualnej rzeczywistości i szkoleniach, które stworzyliśmy dla Huty Miedzi Głogów pisaliśmy już wcześniej (kliknij tutaj)
W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Wam możliwości wykorzystania Rozszerzonej Rzeczywistości w przemyśle.
Rozszerzona Rzeczywistość jest technologią, która „łączy” rzeczywistość cyfrową ze światem, w którym przebywamy fizycznie. Obrazy z naszego fizycznego świata rejestrowane przez kamerę, zsynchronizowane zostają z komputerowymi grafikami i animacjami 3D. Realizowane jest to tak, abyśmy mieli poczucie jedności tych dwóch sfer. W odróżnieniu od rzeczywistości wirtualnej, która zanurzając nas w trójwymiarową symulację, odrywa nas od naszego fizycznego świata, rzeczywistość rozszerzona płynnie łączy dwa równoległe porządki.
Rozszerzona rzeczywistość umożliwia prezentowanie dodatkowych treści w formie tekstowych adnotacji, obrazów, filmów czy animowanych modeli 3D, w kontekście rzeczywistego otoczenia i istniejących w nim obiektów.
Obecnie głównym trendem rozwoju AR w przemyśle jest użycie tej technologii w celu zwiększenia wydajności i ograniczenia kosztów operacyjnych. Według badań przeprowadzonych przez PTC, prawie 70% przedsiębiorstw przemysłowych, oferujących doświadczenia AR w celu usprawnienia pracy personelu, koncentruje się na wsparciu procesów projektowania, produkcji, serwisowania, oraz szkoleń. Jak pokazują doświadczenia firm, które wdrożyły pilotażowe rozwiązania AR, zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości pozwoliło znacząco podwyższyć wydajność i jakość pracy, jednocześnie redukując koszty szkolenia, dzięki skuteczniejszemu procesowi przekazywania wiedzy nowym pracownikom.
Technologia AR pozwala na natychmiastowy dostęp do instrukcji, schematów i filmów dotyczących maszyn, a także umożliwia współpracę z fachowcami przebywającymi w innych krajach.
Możliwości wykorzystania technologii AR:
Do wizualizacji danych:
- Z urządzeń technicznych
Rozszerzona rzeczywistość może być wykorzystywana do wizualizowania danych bezpośrednio przy obiekcie, którego dotyczą. Dzięki Hologramom AR możemy na bieżąco obserwować zmiany parametrów maszyn i urządzeń. Dane są pobierane i wizualizowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu obserwujemy aktualny stan urządzenia w danej chwili.
Oprócz danych rzeczywistych możliwe jest też pokazywanie “notatek” od innych użytkowników – np. ostrzeżeń lub informacji serwisowych.
- Danych konstrukcyjnych
Dzięki AR możemy zaprezentować dane budynków lub konstrukcji, które jeszcze nie istnieją. Dzięki temu możemy pokazać użytkownikom, co w danym miejscu pojawi się w przyszłości. Dane konstrukcyjne są zakotwiczone w rzeczywistości.
- Danych produktowych
Wizualizacja danych statycznych to kolejny obszar w którym sprawdzi się AR. Dzięki tej technologii użytkownik może wchodzić w interakcje z danymi – dowolnie przybliżać lub oddalać obiekty lub porównywać ich wielkość z rzeczywistym otoczeniem. Ta metoda wizualizacji sprawdzi się zarówno do prezentowania całego kompleksu budynków jak i pojedynczych przedmiotów.
Nawigacja AR
Nawigacja w rozszerzonej rzeczywistości to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest pomoc w dotarciu na miejsce za pomocą hologramów wyświetlanych na ekranie telefonu lub gogli AR. Hologramy AR są łatwiejsze do zrozumienia i dostarczają więcej informacji niż tradycyjna nawigacja.
Nawigacja AR składa się z dwóch części: rzeczywistej nawigacji i lokalizacji, oraz hologramów AR, takich jak strzałki, ścieżka i tekst.
Możliwe zastosowanie:
- wskazywanie drogi do konkretnego budynku, pomieszczenia lub maszyny na terenie zakładu
- pomoc w znajdowaniu obiektów w magazynie
See what I see
See what I see to technologia ułatwiająca zdalną komunikację za pomocą rozszerzonej technologii. Najczęściej jest wykorzystywana do przekazywania wiedzy mniej doświadczonym pracownikom przez ekspertów. Przykładowy schemat wykorzystania See what I see:
W fabryce dochodzi do awarii i pewna maszyna przestaje pracować. Niestety na miejscu nie ma eksperta, który mógłby zdiagnozować i rozwiązać problem.
Mniej doświadczony pracownik łączy się za pomocą See what I see z ekspertem. W tym celu korzysta z aplikacji zainstalowanej na telefonie lub goglach AR.
Ekspert widzi wszystko to co pokazuje mu pracownik. Jednocześnie może rysować na obrazie oraz tworzyć hologramy AR. W ten sposób wskazuje pracownikowi jaki przycisk wcisnąć lub na co powinien zwrócić uwagę przy naprawie zepsutej maszyny.
Zastosowanie:
Zdalna naprawa i diagnostyka urządzeń – ekspert może się połączyć zdalnie i dokładnie wytłumaczyć co należy zrobić, aby naprawić urządzenie
Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z Warsztatów