WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ POMAGA W TRENINGU
Wirtualna rzeczywistość Centrum Analityki
 
22 czerwca 2022

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ POMAGA W TRENINGU KOMPETENCJI PRACOWNIKÓW KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

A co jeśli mógłbyś, w bezpiecznym środowisku przeprowadzić symulację wybuchu w kopalni, ewakuację pracowników z płonącego korytarza, znajdującego się tysiące metrów pod ziemią lub uratować komuś życie, przeprowadzając skutecznie resuscytację? To wszystko jest możliwie, dzięki szkoleniom przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, która staje się coraz bardziej popularnym elementem  szkoleń dla pracowników.

Wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality, VR) umożliwia nam doświadczanie złożoności tego świata. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Mówiąc prościej, jest to wygenerowane komputerowo otoczenie, w którym możemy się całkowicie zanurzyć.

VR otwiera nowe możliwości dla pracodawców w zakresie budowania świadomości u swoich pracowników. Pozwala postawić daną osobę w sytuacji awaryjnej lub akcji ewakuacyjnej oraz dokładnie pokazać jej, jakie działania powinny zostać wówczas podjęte.

KGHM Polska Miedź S.A. to lider innowacyjności w Polsce i na świecie. Status międzynarodowej korporacji obliguje KGHM do coraz szerszych badań nad rozwojem. Innowacje to klucz do dalszego poszerzania wiedzy i doświadczenia firmy. Dlatego też, zdecydowano się na wdrożenie, w jednym z Oddziałów Spółki, projektu szkolenia BHP przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z projektem. Na dalszych stronach materiału znajdziecie Państwo dokładny opis zrealizowanego projektu oraz opis nieskończonych możliwości jakie dostarcza nam wirtualna rzeczywistość.

 

Wirtualna rzeczywistość w KGHM Polska Miedź S.A.

Jako pierwsza w KGHM, na wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu BHP pracowników, zdecydowała się Huta Miedzi Głogów I, realizując wirtualne dwa scenariusze. I scenariusz dotyczy szkolenia z zakresu przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi. Pracownicy oddziału KGHM, przy pomocy specjalnych gogli i padów, trenują zachowania i procedury dotyczące funkcjonowania pieców hutniczych. Dedykowane oprogramowanie, w idealny sposób odzwierciedla wnętrze Huty, uwzględniając wszystkie elementy jego infrastruktury. Uczestnik szkolenia trzymając w rękach kontrolery może (dosłownie) przejść cały proces przygotowania się do pracy i wszystkich późniejszych czynności z nią związanych.

II scenariusz dotyczy szkolenia BHP z pracy na wysokości, gdzie przestrzeganie procedur bezpieczeństwa jest sprawą kluczową. W ramach szkolenia przygotowane zostały 3 wirtualne podscenariusze, w tym symulacja upadku z wysokości.

„Technologia VR daje możliwość stworzenia wirtualnych scenariuszy pracy, które przebiegają często w bardzo trudnych, czy nawet ekstremalnych warunkach, ale są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia. Rzeczywistość wirtualna to nieocenione narzędzie pozwalające tworzyć w sposób bezpieczny modele, które po sprawdzeniu można zrealizować w rzeczywistości” – Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 

Uczestnik warsztatów w goglach VR
Tak prezentuje się uczestnik szkolenia BHP przy wykorzystaniu technik VR.

Dzięki szkoleniom VR zapamiętywanie treści zwiększa się o 50%, w stosunku do nauki w tradycyjny sposób.

Wykorzystanie VR pozwala skutecznie zaangażować pamięć mięśniową użytkownika. Ruchy czy czynności, które przećwiczymy w wirtualnej rzeczywistości, odpowiadają dokładnie tym ruchom, które docelowo będziemy wykorzystywać w pracy. Dzięki temu użytkownik nie wchodząc na obiekt ma już za sobą odbyty trening praktyczny. Oznacza to, że skuteczność jego działania i koordynacja ruchowa będzie znacznie wyższa niż w przypadku, gdyby operował tylko i wyłącznie na zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej.

Gogle – dzięki regulacji – idealnie przylegają do twarzy i nie wpuszczają do wnętrza światła. Uczestnik szkolenia jest zupełnie odcięty od świata rzeczywistego, dodatkowo wysokiej jakości projekcja może być wzbogacona dźwiękiem. Dzięki tym zabiegom uczestnik nie rozprasza się i w stu procentach znajduje się w świecie wirtualnym.

 

Przykładowe elementy scenariusza z zakresu przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi.

wirtualna rzeczywistość w kopalni
Uczestnik szkolenia uczy się o podstawowych zasadach przygotowania się do pracy.
wirtualna rzeczywistość w kopalni
Gdy uczestnik szkolenia wykona wszystkie polecenia prawidłowo na wirtualnym ekranie pojawia się odpowiedni komunikat.
Wirtualna rzeczywistość w kopalni
W wirtualnej rzeczywistości pracownik krok po kroku jest informowany o zagrożeniach i możliwych sytuacjach awaryjnych. W aplikacji pojawiają się komunikaty o tym, co w sytuacji zaistnienia ryzyka należy zrobić.

 

Wirtualna rzeczywistość pozwala przećwiczyć w praktyce, to co jest niemożliwe, bądź trudne lub zbyt kosztowne do przećwiczenia w rzeczywistości.

 

Wirtualna czynność przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi.
Wirtualna czynność przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi.
 

Hutnik i piec do przetapiania miedzi

Rzeczywista czynność przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi.

 

Korzyści ze szkoleń VR

 

Przykładowe możliwości realizacji scenariuszy w technologii VR dla KGHM:

  • Gaszenie pożaru, np. w korytarzach kopalni;
  • Wiercenie otworów pod materiały wybuchowe i zbrojenie tych otworów;
  • Symulacja akcji ratowniczej dla ratowników górniczych;
  • Symulacja pracy na wysokościach;
  • Przepalanie i zatykanie otworu spustowego miedzi;
  • Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy;
  • … i wiele innych dostosowanych do aktualnych potrzeb.

 

Przedstawianie pieca w wirtualnej rzeczywistości

kopalnia w wirtualnej rzeczywistości