Zespół Anzonia – Laureaci trzeciej edycji CuValley Hack 2023
II miejsce w zadaniu „Wirtualny estymator wielkości ziarna miedzionośnego
Skład zespołu Anzonia:
- Tomasz Siuda
- Karol Rybak
Uzasadnienie jury:
Zespół stworzył rozwiązanie wykorzystujące sieć rekurencyjną, która została rozwinięta o moduł, który analizując sekwencję uczy się zwracać uwagę na najbardziej istotne jej fragmenty, nadając wagi każdej wartości.
Zespół zaproponował architekturę sieci neuronowej wzbogaconą o moduł uwagi.
Sieć dokonuje w ten sposób samodzielnej selekcji najbardziej istotnych zmiennych nadając im wagi. Zespół przedstawił metodę graficznej interpretacji działania modelu, co pozwala na lepsze zrozumienie działania algorytmu. Sieć neuronowa przestaje być dzięki temu “czarną skrzynką”.
Mentorzy oraz jury docenili zastosowane metody, dające perspektywiczne efekty. Projekt uznano za innowacyjny oraz doceniono sposób prezentacji rozwiązania. Warto dodać, że zespół ten ma duże doświadczenie w realizacji analogicznych rozwiązań dla przemysłu.
Kilka pytań do zespołu:
Co skłoniło Was do wzięcia udziału w hackathonie CuValley Hack 2023?
Możliwość przetestowania naszych metod na rzeczywistych danych przemysłowych oraz perspektywa produkcyjnego wdrożenia w przypadku dobrych wyników i wygranej.
Czy zadanie/a, nad którym pracowaliście w trakcie hackathonu było/y dla Was łatwe/trudne? Dlaczego?
Zadanie było wyzwaniem, ale świetnie przygotowane materiały dotyczące procesu oraz dobrze opisane dane umożliwiły szybkie przyswojenie wiedzy. Jak zawsze na hackathonie naszym największym wrogiem był czas.
Dzięki danym przygotowanym przez KGHM Centrum Analityki byliśmy w stanie sprawdzić działanie nowego modelu opartego o mechanizm Attention (mechanizm Uwagi). Jest to jeden z najnowocześniejszych modeli które pozwalają poprawić skuteczność sieci neuronowych oraz wizualnie przedstawić ich metodę działania w czytelny, interpretowalny sposób.
W jaki sposób pracowaliście, jak dzieliliście się pracą nad projektem?
Karol odpowiadał za analizę procesów biznesowych oraz dbał o to, aby wyniki zostały zaprezentowane w przystępny sposób dla każdego użytkownika. W pracy nad modelami istotne jest pokazanie odbiorcy wartości dodanej płynącej z zastosowanej metody, a nie tylko równania matematyczne.
Tomek zajmował się analizą danych, pisaniem kodu oraz testowaniem modeli.
W jaki sposób zbudowaliście swój zespół?
Pracujemy razem od 2016 roku, poznaliśmy się na wydarzeniu podobnym do hackathonu CuValley Hack, Google Startup Weekend w Kielcach. Dlatego do dziś mamy sentyment do tego typu wydarzeń, podczas których można poznać ciekawych ludzi i uzupełniać się wiedzą i doświadczeniem. Zaczynaliśmy od tworzenia chat botów oraz aplikacji mobilnych, a przez ostatnie 3 lata rozwijamy nasze własne narzędzie do analizy i modelowania danych, Anzonia Data Manager.
Jakie są Wasze wrażenia już po hackathonie. Jak oceniacie całe przedsięwzięcie?
Wrażenia, podobnie jak przy poprzednich edycjach bardzo pozytywne. W tym roku szczególnie podobała nam się nowa dedykowana platforma do wgrywania projektów oraz transparentność ocen mentorów.