Zespół Blumilk - Laureaci trzeciej edycji CuValley Hack 2023

Zespół Blumilk – Laureaci trzeciej edycji CuValley Hack 2023

Temat zadania na Cu ValleyHuck  "Bezpieczna aplikacja mobilna do agregacji danych"

I miejsce w zadaniu „Bezpieczna aplikacja mobilna do agregacji danych”

Skład Zespołu Blumilk:

  1. Mateusz Lencki
  2. Marcin Tracz
  3. Krzysztof Rewak
  4. Kamil Piech

Uzasadnienie Jury:

Zwycięski zespół zaprezentował aplikację, którą zrealizowała kluczowe założenia zadania. Stworzono narzędzie, które agreguje dane prezentowane w klarownej i przejrzystej formie.

Prezentowane dane to pokazanie: ceny kruszców, agregowanie informacji branżowych, graficzna prezentacja danych, notowania KGHM i innych spółek, raporty bieżące.

Jury, doceniło fakt, iż zespół pomyślał o całym stacku technologicznym, dobrze udokumentowanym projekcie, przejrzystym UI oraz dashboardach. Aplikacja z jednej strony zrealizowała zakres zadania z drugiej strony ma najwięcej potencjału do dalszego rozwoju. Dodatkowym elementem, który zwrócił uwagę Jury, była dobrze opisana architektura wraz z zastosowanymi mechanizmami. Była to najbardziej kompletna aplikacja.

 

Kilka pytań do zespołu:

Co skłoniło Was do wzięcia udziału w hackathonie CuValley Hack 2023?

Uczestnictwo w hackatonie chodziło nam po głowie już od jakiegoś czasu: lubimy zespołowo współzawodniczyć, uczyć się nowych rzeczy, rozwiązywać przeróżne problemy i przede wszystkim programować. Gdy okazało się, że nieopodal (serio, to tylko 20 minut jazdy) KGHM organizuje właśnie taki konkurs, wiedzieliśmy, że musimy wziąć w nim udział.

 

Czy zadanie, nad którym pracowaliście w trakcie hackathonu było dla Was łatwe/trudne? Dlaczego?

Samo zadanie w zasadzie było jasne i teoretycznie łatwe, natomiast technikalia nieco skomplikowały sprawę. Formalnie cała nasza czwórka ma doświadczenie zawodowe w programowaniu systemów backendowych lub ewentualnie webowego frontendu; systemy mobilne widzieliśmy na studiach, a u niektórych było to jeszcze za czasów Windows Phone. W zasadzie była to nasza pierwsza w życiu aplikacja napisana w Darcie i Flutterze, ale wydaje nam się, że wyszło całkiem nieźle.

Inaczej się sprawa miała z faktycznym backendem. Zaprojektowaliśmy architekturę, która nawet przy tak skleconych szybko rozwiązaniach powinna być skalowalna i rozszerzalna przy rzeczywistym wdrożeniu aplikacji. Mamy doświadczenie zarówno z agregowaniem dużych zbiorów danych, łączeniem się z mnogimi zewnętrznymi serwisami API czy zbieraniem informacji z internetu. Nigdy wcześniej żaden z nas nie potrzebował sprawdzać cen molibdenu, ale i to się udało.

 

W jaki sposób pracowaliście, jak dzieliliście się pracą nad projektem?

Spotkaliśmy się w biurze Blumilka w Legnicy, gdzie na co dzień pracujemy. Przy takim tempie prac nie było czasu na inne praktyki prowadzenia projektu niż tak zwane programowanie ekstremalne. Fakty: znamy się, umiemy razem pracować w zespole, nie mamy problemów z komunikacją jakie generuje praca zdalna, każdy umie znaleźć sobie miejsce w projekcie i nie potrzebujemy sformalizowanego zarządzania.

Dzięki temu w całkiem naturalny sposób Mateusz zajął się mobilnym frontendem (ponieważ chciał się nauczyć Fluttera), Kamil i Krzysztof zabrali się za backend (oboje mają lata doświadczenia w pracy z różnymi API i scrapowaniem internetu), a Marcin został specem od ustawienia środowiska oraz wdrożenia zagadnień związanych z bezpieczeństwem systemu.

 

W jaki sposób zbudowaliście swój zespół?

“Hej, chłopaki, KGHM organizuje w ten weekend hackaton. Chcecie programować całą noc?” – w zasadzie tak można streścić cały proces. Formalnie chcieliśmy zająć się jednym z zadań analitycznych, ale szybko oceniliśmy nasze możliwości i zdecydowaliśmy się na zadanie czwarte. Niemniej jednak pozostałe tematy również nas bardzo interesują i być może za rok staniemy do kolejnej edycji trochę bardziej przygotowani.

 

Jakie są Wasze wrażenia już po hackathonie. Jak oceniacie całe przedsięwzięcie?

Bardzo nam się podobało! Z plusów należy wymienić na pewno ciekawe problemy do rozwiązania w formie zadań, świetne wsparcie mentorów, kanał komunikacji jakim był Slack, konkursy z nagrodami oraz profesjonalną otoczkę (m .in. patronat medialny, skład szanownego jury, Pan Minister obecny na rozdaniu nagród). In minus? Kilka razy udało nam się zawiesić platformę online do prezentowania wyników czekając w kolejce na naszą prezentację 😉